امضای_شاهین_کلانتری_قشقشه‌ی کلمات
قشقشه‌ی کلمات

پانزده بهمن

☐۱۵:۲۴. خوب خوابیدم. خوب خوابیدن دستاوردی‌ست. وقتی رسیدم دفتر لایو یهویی گذاشتم. لایوهای پرسش‌وپاسخ پویاتر است. پرسش‌ها بحث‌های تازه درمی‌اندازند. پاسخ بسیاری از پرسش‌ها یک چیز است:

«ما یاد نمی‌گیریم که سپس شروع کنیم، ما شروع می‌کنیم و یاد می‌گیریم.»

یعنی نگرشت را عوض کن. بپذیر که یادگیری در کار اتفاق می‌افتد نه بیرون آن.

می‌خواهی تولید محتوا کنی، همین امروز صفحه‌ای بساز و با انتشار یادداشتی کوتاه شروع کن. نه اینکه بروی صد تا کتاب بخری و ده تا کلاس شرکت کنی و بعد شروع کنی. طی این سال‌ها که با هزاران نفر در دوره‌هایم در تماس بوده‌ام،‌ بهترین نتیجه را افرادی گرفته‌اند که همزمان با آموزش،‌ کار می‌کرده‌اند. اصلن قدر آموزش را کسی می‌فهمد که در عمل با یک موضوع دست‌وپنجه نرم کند. عمل است که اشتهای آموختن را تیز می‌کند.

☐یافتن معادلی زیبا:

گمانپروری=Speculation

قبل از نوشتن، بعد از نوشتن

قبل از نوشتن:

کلمات زیر دست و پایت ریخته و سرسری از کنارشان می‌گذری.

بعد از نوشتن:

کلمات را بر می‌داری و لمس می‌کنی، می‌فهمی آن‌ها بسیار مهم‌تر و متفاوت‌تر از آن چیزی هستند که می‌پنداشتی.

کلماتی برای بیان بهتر احساسات و هیجانات:

بهانه‌یی برای بازبینی واژه‌های آشنا و کاربستشان در قلم‌اندازهای روزانه

 • وهم‌آلود
 • هراس‌انگیز
 • ناهمگون
 • وارونه
 • مرهون

پیوند روز

به هر فرد جدی و مصمم در یادگیری و نویسندگی این سلسله‌مطلب را با اطمینان خاطر پیشنهاد می‌کنم، چون بنا به بازخوردهای متعدد، به اثربخشی آن باور دارم:

رسانه‌سازی در ۷ گام

☐…

از این مربع‌ها هم خسته شده‌ام. خسته. همیشه همینطورم. همیشه. مدتی که در نظم دادن و ساختار دادن می‌کوشم، یکباره می‌زنم زیر همه‌چی و بی‌نظمی طلب می‌‌کنم. بی‌نظمی. اما طولی نمی‌کشد که به بی‌نظمی هم دلم را می‌زند و دوباره هوس نظم می‌کنم. هوس.

8 پاسخ

 1. سلام به آقای کلانتری عزیز

  بنده بسیار علاقه‌مند به کارهای شما هستم ولی در عین حال یک انتقاد از سایت و کارهای شما دارم.

  واقعیت نمی‌دونستم کجا باید این انتقاد رو بنویسم گفتم شاید در کامنت یادداشت آخرتون بهتر باشه.

  به نظر من مطالب سایت و کانال شما پراکنده، متشتت و بی‌ساختار است به نحوی که وقتی یک فرد جدید وارد سایت میشه متوجه نمیشه که از کجا باید شروع کنه و چه مسیری باید طی بشه. این فرد در دنیایی از مطالب متفاوت و مختلف سردرگم میشه.

  این تشتت و پراکندگی به نظرم دو نتیجه نامطلوب به دنبال داشته: یک اینکه مطالب زیادی به صورت غیرضرور و آزاردهنده تکرار شده اند و دو اینکه در این تشتت برخی مطالب پارادوکسیکال به نظر میرسه و برخی از توصیه‌ها در تضاد با یکدیگر قرار دارند.

  خیلی خوشحال میشم منت بذارید و پاسخ یا توضیحی به صورت عمومی یا خصوصی بفرمایید.

 2. ساعت ۲۳ و ۱۸ دقیقه است. از جشن تولد خودمانی محمدهادی برگشته‌ام. دارم پادکست امشب اهل نوشتن شما رو گوش می‌دم. البته اولین تمرین این هفته رو تکمیل کردم و تو کانالم منتشر کردم. هنوز با سایتم این قدر راحت نشدم که هر روز بتونم مطلب منتشر کنم. ولی هفته‌ای حداقل دو مرتبه رو حتما به روزش می‌کنم. یه هو دیدم ادرس دفترچه یادداشتتون رو گذاشتید زدم رو لینک و چه خوشبخت بودم که وایفایی که هیچ لینکی رو باز نمی‌کنه افتخار داد و لینک پیج شما رو باز کرد.

  ممنون برا همه‌ی درس‌های زندگی و نوشتن که بهمون یاد می‌دید.

 3. درود بر شاهین عزیز
  بسیار سپاسگزارم که بهم یاداوری کردید نوشتن در سایت را. چقدر نوشته های روزانه تان به دلم نشست. چقدر خوشحالم که در لایو یهویی شما دیروز افتخار حضور پیدا کردمو تا دوباره راهی باز بشه برای نوشتنم در سایتی که یکسال از تاسیسش میگذرد اما مطالب زیادی در ان نگذاشتم. من یکسال صبر کردم تا بهتر بنویسم برای سایتم. نه بهتر نوشتم و نه سایتم را فعال کردم. کاملا حق با شماست بایستی عملگرا بود. از همین امروز برای راه اندازی مجددش اقدام کردم. خواهم نوشت. سپاس بیکران

دیدگاهتان را بنویسید